Ünlü ressamların tabloları, eşarp oldu

Bursalı bir ipek eşarp firması, ünlü ressamların dünyaca bilinen tablolarını eşarplara bastı. Bursa'nın Kozahan, Yeşil Türbe gibi mekanlarının resimleri ile değişik minyatür çalışmaları da ipek eşarp ve fular üzerine basılarak hediyelik olarak satışa sunuldu.

Bursalı bir ipek eşarp firması, ünlü ressamların dünyaca bilinen tablolarını eşarplara bastı. Bursa'nın Kozahan, Yeşil Türbe gibi mekanlarının resimleri ile değişik minyatür çalışmaları da ipek eşarp ve fular üzerine basılarak hediyelik olarak satışa sunuldu. Kozahan'ın üst katında ipek eşarp satan Bursa İpek, ünlü ressam Osman Hamdi Bey'in Yeşil Cami'nin içerisinde tasvir ettiği ünlü Kamplumbağa Terbiyesi resmi ile anonim çalışmalardan beğenilen Halı Tüccarları isimli tablolar, ipek eşarplara basıldı. Ayrıca Bursa Kozahan'ın eski koza satışı yapıldığı döneme yansıtan bir resim ile Yeşil Tü rbe'yi anlatan 50 yıl önce çizilmiş bir tabloda eşarplardaki yerini aldı. Ayrıca Kozahan Mescidi ile Bursa'ya özgü ürünlerin tasvir edildiği minyatür çalışmaları, İstanbul'un fethini anlatan minyatür çalışmaları da 1 metreye 1 metre boyundaki eşarplar ile 40 santimlik küçük ipek eşarplarda hatıra olarak satılmaya başlandı. Yabancı turistlerin ilgi odağı olan Kraliçe 1. Elizabeth'inde önceki yıl ziyaret ettiğ i Kozahan Üst kattaki ipek eşarpçılar farklı desen tasarımları ile gündemi yakalamaya çalışıyorlar. Çarşı'da klasik osmanlı deseni laleler ve karanfillerin yer aldığı fülar ve eşarplarda yabancılar tarafından hatıra olarak Bursa'dan beğenilen en önemli ürünler arasında yer alıyor. Ancak Türkiye'de ipek kozası üretimi olmasına rağmen, malesef Bursa'da eşarplık ipekli kumaş üretimi bulunmuyor. Ürünler, Türk desinatörler tarafından dizayn edilip, Çin, Hindistan ve Kore gibi ülkelerde dokunan ipek kumaşlara bastırılıyor. Ham ipek kumaş üzerine, baskı konusunda Bursa'da 2-3 firmanın ise tesisi çalışıyor. İRFAN ALTIKARDEŞ

Yahudi yerleşimi barışın önünde tehdit

İsrail’in Batı Şeria’da yeni Yahudi yerleşim birimi inşaatı kararına sert tepki gösteren Filistin yönetimi geri adım atılmaması halinde barış görüşmelerinden çekileceğini duyurdu.

Davutoğlu Myanmar'a gidiyor

Rohingya Müslümanlarının durumunu yerinde inceleyecek İslam İşbirliği Teşkilatı heyetinde Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Davutoğlu temsil edecek.

"Freud üçlemesi"ne rekor fiyat

Francis Bacon'un, Freud üçlemesi, New York'ta yapılan müzayedede, rekor bir fiyatla 142 milyon 405 bin dolara alıcı buldu.

Bu kategorideki diğer haberler