Erdoğan: "1071 neslini siz yetiştireceksiniz"

Başbakan Erdoğan, Konya'daki toplu açılış töreninde bekar gençlere seslendi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mevlana Meydanı'ndaki toplu açılış töreninde gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan göreve geldiklerinde Merkez Bankası'nın kasasında bulunan 27,5 milyar doları da yükselttiklerini belirterek, şöyle konuştu: ''Şu anda ilk kez açıklıyorum. Tarihinin en yüksek rakamına ulaştı Merkez Bankası. Şimdi ne var? 119 milyar dolar. 27,5 milyar dolar nire, 119 milyar dolar nire? İşte siz yolsuzluklardan devleti kurtarırsanız buraya gelirsiniz. İşte biz bunu başardık, yolsuzlukların hortumunu kestik, attık. Daha da güçleneceğiz. Allah'ın izniyle, 2023'te dünyanın ilk 10 ülkesi arasında girme hedefiyle yolumuza devam ediyoruz. Ve hedef 2071. Cumhuriyetin 100. yıl dönümünde 2023'te ilk 10. İnşallah tarihimizin, o Anadolu yürüyüşünün başladığı andan bugüne ve 2071'e yani 1000. yıl dönümüne Allah'ın izniyle o zaman Türkiye işte Selçuklu'daki, Osmanlı'daki o ulaştığı dereceye yeniden ulaşacak.'' Gençlere seslendi ''Bizler 2071'i göremeyebiliriz. Gençler sizlere sesleniyorum, özellikle de bekar olanlarınıza sesleniyorum'' diyen Erdoğan, şunları kaydetti: ''Evleneceksiniz, inşallah 1071'in neslini siz yetiştireceksiniz. Ama öyle bir şuurla yetiştireceksiniz ki bu milletin dünyadaki yerini onlar ilk onun içerisinde farklı bir yere taşıyacaklar. Çünkü biz farklı ufukların insanlarıyız. Onun için her gittiğim yerde en az üç çocuk diyorum. En az üç çocuk diyorum, daha fazla olmalı, altında olmamalı. Çünkü genç, dinamik, yetişmiş bir nesli biz yetiştireceğiz. Bunu ihmal etmeyelim.''

Yahudi yerleşimi barışın önünde tehdit

İsrail’in Batı Şeria’da yeni Yahudi yerleşim birimi inşaatı kararına sert tepki gösteren Filistin yönetimi geri adım atılmaması halinde barış görüşmelerinden çekileceğini duyurdu.

Davutoğlu Myanmar'a gidiyor

Rohingya Müslümanlarının durumunu yerinde inceleyecek İslam İşbirliği Teşkilatı heyetinde Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Davutoğlu temsil edecek.

"Freud üçlemesi"ne rekor fiyat

Francis Bacon'un, Freud üçlemesi, New York'ta yapılan müzayedede, rekor bir fiyatla 142 milyon 405 bin dolara alıcı buldu.

Bu kategorideki diğer haberler